Odkamieniacze

(liczba produktów: 7)

Sprawdź, jak ważne jest odkamienianie sprzętów kuchennych

Kto z nas nie lubi napić się dobrej kawy? Zwłaszcza takiej, którą przyrządza się za pomocą ekspresu do kawy? Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jakie znaczenie dla smaku tego napoju ma regularne odkamienianie ekspresu? Okazuje się również, że czynność ta nie tylko polepsza smak przyrządzanej kawy, ale również przedłuża żywotność maszyny do jej parzenia. Czym dokładnie jest odkamieniacz? Jaki odkamieniacz do ekspresów warto wybrać oraz jak go poprawnie używać? Poniżej znajdziesz wiele, cennych wskazówek, które ułatwią Ci tego zadania.

Odkamieniacze do ekspresów — co to takiego?

Jest to specjalny środek chemiczny, przeznaczony do usuwania kamienia, który osadza się wewnątrz urządzenia. Powstawanie tego osadu może być związane z m.in. twardą wodą lub dużą zawartością w niej wapnia. Niezależnie jednak od przyczyny jego pojawiania się, warto zatroszczyć się o to, by regularnie przeprowadzać odkamienianie ekspresu do kawy.

Jak działa odkamieniacz do ekspresu?

Odkamieniacze do ekspresów są produkowane na bazie kwasu cytrynowego. Dzięki tej właśnie substancji mogą one skutecznie rozwiązać problem pojawiającego się kamienia. Stopień skuteczności danego preparatu jest uzależniony w znacznej mierze od tego, jakie stężenie tego kwasu zawiera dany środek. Parametr ten będzie różnił się np. w porównaniu do stężenia, jakie posiada odkamieniacz do żelazka parowego. Regularne odkamienianie ekspresu do kawy wpływa nie tylko na smak, ale również i na parametry tej maszyny. Ekspresy, których nie poddaje się temu zabiegowi, pracują znacznie głośniej oraz częściej ulegają usterkom.

Pytania i odpowiedzi

Co ile czasu należy odkamieniać ekspres do kawy?

Częstotliwość odkamieniania urządzenia zależy od parametrów danego urządzenia. Odkamieniacz do ekspresów powinien być zatem używany wraz z zaleceniami producenta, które zostały opisane w instrukcji. Jeżeli jednak nie posiadasz do niej dostępu, konieczność zastosowania odkamieniacza, możesz zaobserwować po pojemnikach. Jeśli pojawił się na nich nalot lub maszyna przestała nagle pienić mleko — jest to oznaką, iż potrzebny Ci będzie odkamieniacz do ekspresu. Zdaniem wielu baristów ekspresy do kawy należy odkamieniać przynajmniej raz na maksymalnie 300 filiżanek przygotowanej kawy. W tym celu warto oszacować, ile filiżanek kawy spożywa się w ciągu dnia. Na podstawie tych obliczeń można następnie przeliczyć, co ile tygodni lub miesięcy będzie przypadać odkamienianie. Jeśli w trakcie jednego dnia spożywa się 2 kawy dziennie — oznacza to, iż trzeba będzie używać odkamieniacza średnio co 3,5 miesiąca.

Jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać?

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju odkamieniaczy do ekspresów. Ich producenci oferują szeroki wybór środków, które zwierają różny stopień stężenia kwasu cytrynowego. Zazwyczaj również każdy z nich ma w swoim asortymencie odkamieniacz do ekspresu własnej produkcji. Jeżeli jednak tak nie jest — należy wybrać środek, który będzie odpowiadał parametrom posiadanego urządzenia. Specyfikacja każdej z maszyn jest bowiem inna. Co do formy tego środka czyszczącego — najczęściej spotyka się odkamieniacz w płynie. Popularne są także odkamieniacze do ekspresów w postaci tabletek lub proszku. Zakupując odkamieniacz do ekspresu, należy natomiast pamiętać również o tym, by pod żadnym pozorem nie używać innego rodzaju środków czyszczących. Odkamieniacz do żelazka parowego nie sprawdzi się bowiem tak dobrze, jak środek dedykowany specjalnie urządzeniom do parzenia kawy.

Jak wyczyścić ekspres odkamieniaczem?

Do czyszczenia ekspresu należy przystąpić wtedy, gdy poinformuje Cię o tym urządzenie. Można tego również dokonać, zanim maszyna przekroczy próg przygotowania 300 kaw. W tym celu należy:

  • Zapoznać się z instrukcją obsługi ekspresu — szczególnie działem dedykowanym odkamienianiu;
  • Wyjąć z maszyny pojemnik na wodę, przepłukać go, a następnie nalać wody i dodać odkamieniacz — należy zachować właściwe proporcje. Środki do czyszczenia w postaci proszku i tabletek należy namaczać w wodzie o temperaturze pokojowej. Odkamieniacz w płynie można dodawać zarówno do wody gorącej, jak i zimnej;
  • Po rozpuszczeniu się w wodzie środka należy włożyć pojemnik z powrotem do maszyny, a następnie ją uruchomić;
  • Po zakończonej pracy urządzenia należy wypuścić wody z ekspresu do np. pustej filiżanki;
  • Ponownie, przepłukać czystą wodą ekspres do kawy — im więcej razy tym większa pewność, że odkamieniacz zostanie usunięty wraz z kamieniem z wnętrza ekspresu do kawy;

Ile kosztuje odkamieniacz do ekspresu?

Kupując odkamieniacz do ekspresu, należy upewnić się, czy aby na pewno odpowiadał on parametrom urządzenia. W przeciwnym razie może okazać się, iż jego zakup nie był trafioną decyzją. Na rynku istnieje wiele produktów, a każdy z nich dostępny jest w różnych wariantach cenowych. Najtańszy odkamieniacz do ekspresu kosztuje ok. 10-20 zł za opakowanie. Bardziej specjalistyczne odkamieniacze w płynie mogą kosztować nawet ok. 50 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na ich pojemność — im większa, tym na więcej czyszczeń preparat ten posłuży. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz odkamieniacze w różnych cenach.

Odkamieniacz od żelazka parowego - jaka jest jego specyfika?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że preparaty do odkamieniania żelazka, różnią się swoim składem chemicznym od standardowych preparatów do oczyszczania ekspresu do kawy. Mowa tu również o stopniu stężenia kwasu cytrynowego. Na rynku nie brakuje jednak preparatów dedykowanych do tego typu sprzętu. W celu odkamieniania żelazka parowego poleca się zwłaszcza zastosowanie preparatów, które zawierają środek antywapienny. Dzięki niemu odkamieniacz do żelazka parowego pozwoli na usunięcie kamienia w łatwy i przyjemny sposób. Środek ten skutecznie usunie zbierający się w zbiorniku na wodę biały nalot oraz inne, nieestetycznie wyglądające osady. stosując takie preparaty, należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Dlatego też zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi, załączoną na opakowaniu odkamieniacza.

pixel