Płyny do Naczyń

(liczba produktów: 3)

Płyny do naczyń z Niemiec

Płyn do mycia naczyń to zdecydowanie jeden z największych sprzymierzeńców gospodyń domowych, które nie dysponują dostępem do zmywarki. Bez niego funkcjonowanie kuchni, zarówno prywatnej, jak i tej profesjonalnej, byłoby niemożliwe. Płyn do zmywania sprzyja bowiem zachowaniu czystości w kuchni, a zwłaszcza w zlewie. Dzięki niemu przywrócenie blasku zastawie stołowej przebiega bez większych komplikacji. Tylko jak wybrać ten najlepszy z dostępnych na rynku? Jakie cechy powinien posiadać produkt idealny? A może zastanawiasz się nad tym, dlaczego płyn do naczyń Fairy cieszy się tak dużą popularnością? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu, a znajdziesz w nim odpowiedzi na trapiące Cię pytania.

Jaki płyn do zmywania należy wybrać?

Ważne jest to, by był on jak najbardziej skuteczny w usuwaniu brudu. Warto zwrócić uwagę również na to, czy po umyciu talerzy takim płynem, ich powierzchnia nabiera blasku. Bardzo ważne jest także to, by nie sprzyjał on powstawaniu nieprzyjemnie wyglądających zacieków. Dobrej jakości płyn do mycia naczyń powinien posiadać wysoką zdolność do emulgowania tłuszczów, przez co będzie bezkonkurencyjny w walce z tą substancją.

Poza aspektami związanymi z naczyniami ważne jest też to, w jaki sposób wpływa on na kondycję skóry. Duże znaczenie ma też to, co znajduje się w jego składzie chemicznym. Idealny produkt powinien być w 100% nieszkodliwy dla środowiska i biodegradowalny tak jak np. płyn do naczyń Frosch. Wybierając płyn do naczyń, dobrze jest się także zastanowić nad tym jaki jest jego stosunek jakości do ceny. Produkty takie jak płyn do naczyń Fairy są bardzo wydajne, w związku z czym, aby pozbyć się brudu, wcale nie trzeba ich dużej ilości.

Popularne płyny do naczyń

Jesienią 2020 r. w dwóch miastach na terenie Polski przeprowadzono testy 10 popularnych płynów do zmywania. Mowa o Bydgoszczy i Łodzi, w których zjechali się przedstawiciele fachowych laboratoriów. W ich ramach tego zjazdu wykonano aż 66 testów w trakcie, których umyto aż 1200 talerzy! Zdaniem niezależnych ekspertów najlepszy okazał się płyn Fairy. W porównaniu do innych produktów (w tym, np. płynu do naczyń Lewiatan cytrynowy), pod względem posiadanych zdolności do emulgowania tłuszczów, osiągnął on wynik 25,00 g/l! To aż o 10 razy więcej niż płyn do zmywania, który utrzymał się na ostatnim, dziesiątym miejscu. Eksperci więc jednogłośnie przyznali pierwszeństwo cytrynowemu płynowi do naczyń marki Fairy. Na drugim miejscu w tej kategorii uplasował się także inny niemiecki produkt — płyn do naczyń Kraft cytrynowy. Poza  środkami testowanymi, dużą popularnością w polskich domach cieszą się także: płyn do naczyń Frosch oraz płyn do naczyń Yope.

Cytrynowy płyn do mycia naczyń 

Dlaczego w czołówce wyników tych badań znalazły się płyny cytrynowe? Szereg wielu prowadzonych latami analiz naukowych odnośnie co do właściwości cytryny — zawarte w niej substancje (w tym m.in. kwas cytrynowy) sprawiają, że brud znacznie prędzej odchodzi od powierzchni talerzy. Cytryna posiada także właściwości wybielająco-nabłyszczające, w związku z czym wpływa ona na lepszy wygląd umytej zastawy kuchennej. Zawarte w tym soczystym owocu ekstrakty charakteryzują się także atrakcyjną dla ludzkiego nosa wonią. Kwasy cytrynowe skutecznie neutralizują brzydkie zapachy, dzięki czemu samo zmywanie brudnych talerzy, staje się znacznie przyjemniejsze.

Pytania i odpowiedzi

Płyn do mycia naczyń — jak działa?

Płyn do zmywania to środek chemiczny zaliczany do grupy detergentów, czyli substancji przeznaczonych do czyszczenia powierzchni — w tym przypadku naczyń. W praktyce oznacza to, że jest on przeznaczony do zmniejszania powierzchniowego napięcia wody, przez co zgromadzony na powierzchni naczyń brud, zaczyna rozchodzić się pod wpływem działania wody. To z kolei wpływa na jego zanikanie. Dobrej jakości produkt, w tym m.in. płyn Fairy lub płyn do naczyń Yope powodują, że pod wpływem jego działania zmniejsza się także pH czyszczonej powierzchni. Dzięki temu dochodzi do szybszego zerwania wodorowych wiązań, które scalają brud z talerzem. Na tym jednak jeszcze nie koniec zalet płyn do mycia naczyń. Płyn do zmywania wpływa również na obniżanie twardości wody. To z kolei przyczynia się do utrzymania jak najwyższego poziomu zwilżeniem powierzchni zastawy. Dzięki temu zanieczyszczenia puszczają jeszcze szybciej. Kluczowe znaczenie w tym całym procesie stanowi również piana. Odgrywa ona bowiem istotną rolę w zwiększenie powierzchni styku detergentu z brudem na naczyniach.

Jak używać płynu do zmywania?

Płyn do mycia naczyń wystarczy nanieść na gąbkę, a następnie przetrzeć nią ubrudzoną powierzchnię. Zabrudzenia, które zdążyły już zaschnąć, będą nieco trudniejsze w czyszczeniu. Wystarczy jednak mocniej potrzeć je gąbką, a nie powinny stanowić problemu. Najlepszej jakości płyny do mycia naczyń sprawiają, że brud zaczyna się rozpuszczać na ich powierzchni, już w momencie zanurzenia naczynia w wodzie z płynem. Jak to wygląda z chemicznego punktu widzenia? Niepolarne cząsteczki oleju po umieszczeniu w wodzie z polarnym płynem do mycia naczyń, zostają przez niego przyczepione. Tym samym płyn do zmywania odciąga molekuły brudu od powierzchni naczynia. Brud kumuluje się w postaci piany, którą można usunąć z talerza pod wpływem działania bieżącej wody z kranu. Po zakończeniu zmywania, dla pozbycia się z powierzchni talerzy nieprzyjemnych śladów i smug, warto również przetrzeć naczynie na sucho. Zabieg ten można zastosować także do widelców, noży i innych sztućców.

Ile kosztuje płyn do mycia naczyń?

Dobrej jakości płyn do zmywania wcale nie musi być drogi. Cena tego produktu waha się w zależności od pojemności butelki. Standardowe opakowanie 0,5 l środka czyszczącego kosztuje od 3 do 10 zł. Środki o pojemności np. 880 ml (jak m.in. płyn do naczyń Fairy) kosztują około 12 — 14 zł za butelkę. Bardzo często są one również sprzedawane w zestawach kilku opakowań. Można je wtedy nabyć w okazyjnych, promocyjnych cenach. Niektóre są także sprzedawane w zestawie z akcesoriami do zmywania, np. gąbką, druciakiem itp.

pixel