Odkamieniacze do łazienki

(liczba produktów: 20)
Ostatnio oglądane
Cillit Bang Zero Kamienia Spray 750mlCillit Bang Zero Kamienia Spray 750ml
18,85 zł
Viakal Żel Fresco na Kamień do Łazienki 750ml [IT]Viakal Żel Fresco na Kamień do Łazienki 750ml [IT]
12,25 zł
  • Max sztuk detal:
  • Nasza cena w innych serwisach:

Odkamienianie umywalki i toalety - co będzie nam potrzebne?

Woda, szczególnie ta twarda, prowadzi do osadzania się kamienia na wszelkich powierzchniach, z którymi ma kontakt. Dodatkowo wraz z kamieniem osadzają się również różnego rodzaju zanieczyszczenia - jak drobinki mydła czy pozostałości po innych środkach myjących. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym odkamienianie jest jedną z podstawowych czynności, które pozwalają nam zadbać o estetykę i higienę w łazience.

Odkamienianie wymaga jednak użycia odpowiednich środków chemicznych. Ich specyfika zależy konkretnie od miejsca zastosowania. Odkamienianie można bowiem przeprowadzać w łazience, ale również w pralce czy ekspresie do kawy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby sprawdzić, czy aby na pewno dany preparat może być używany w konkretnym zakresie. Szczególnie dotyczy to ekspresów do kawy, które wymagają użycia specjalnej formuły, zgodnej ze światowymi normami bezpieczeństwa. Odkamienianie takich urządzeń odbywa się przy pomocy specjalnie stworzonych do tego celu środków chemicznych.

Jak często należy przeprowadzać proces odkamieniania?

Podobnie jak w przypadku wyboru środka do odkamieniania - częstotliwość tej czynności zależy od specyfiki. W przypadku urządzeń takich jak pralki czy ekspresy do kawy powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Co się zaś tyczy odkamieniania łazienki i umywalek - powinniśmy aplikować preparat przynajmniej raz na tydzień. Powinno to w zupełności wystarczyć, abyśmy nie musieli patrzeć jak rośnie warstwa kamienia.

Niekiedy jednak ta częstotliwość może być większa - szczególnie w przypadku mocno eksploatowanych przestrzeni, przez które przepływają większe ilości wody. W takim wypadku powinniśmy przeprowadzać proces odkamieniania zawsze, kiedy widzimy pierwsze oznaki jego gromadzenia się. Pierwszą warstwę kamienia jest znacznie łatwiej usunąć, niż powłokę, która powstawała i twardniała wieloma tygodniami. Warto również pamiętać o tym, że usuwając regularnie kamień pozbawiamy bakterie sprzyjającego środowiska do rozmnażania się. Regularne stosowanie odkamieniania pozwala więc podwyższyć poziom higieny całego naszego domu.

Jakie najlepsze środki do odkamieniania znajdziemy na rynku?

Jeśli chodzi o środki do odkamieniania - na rynku ich wybór jest wprost ogromny. Przy wyborze musimy zastanowić się przede wszystkim, co jest dla nas najważniejsze. Przykładowo - gdy zależy nam na szybkości i wygodzie podczas korzystania z preparatu, powinniśmy wybrać taki w formie aerozolu czy spryskiwacza. Tego typu środki do odkamieniania łatwo się rozprowadzają i działają błyskawicznie - często wystarczy, że poczekamy kilka minut, a w wielu przypadkach nie musimy czekać wcale, aż preparat zadziała.

Odkamienianie różnych urządzeń wymaga jednak nieco innego podejścia. Zarówno w przypadku ekspresu do kawy, jak i pralki - powinniśmy aplikować środki do odkamieniania w zalecany przez producenta sposób. W przypadku ekspresów będzie to najprawdopodobniej specjalna komora. Jeśli chodzi o pralki - zazwyczaj wystarczy, że umieścimy środek do odkamieniania w odpowiedniej przegródce w szufladzie, a sprzęt wykona resztę pracy za nas.

Czy każdy preparat do odkamieniania gwarantuje taką samą skuteczność?

Skuteczność jest bez wątpienia czynnikiem kluczowym podczas wyboru preparatu do odkamieniania. Nie każdy specyfik oferuje taką samą. Każdy produkt zawiera bowiem inny skład i nieco różniące się od innych stężenie substancji aktywnych. Nie zawsze jednak konieczne jest stosowanie bardzo silnych środków. Te słabsze z pewnością będą sobie w stanie poradzić z dopiero co osadzającym się kamieniem. Czasem natomiast wystarczy, że pozostawimy je na pewien czas.

Niekiedy jednak zachodzi konieczność aktywnej walki z kamieniem. W takiej sytuacji będzie nam potrzebny silny preparat do odkamieniania. Warto jednak podczas używania go dodatkowo zabezpieczyć się przed toksycznym wpływem chemii. Zakryjmy drogi oddechowe i załóżmy gumowe rękawice. Gdy zakończymy odkamienianie zmieńmy odzież na świeżą.

Czy możliwe jest pozbycie się kamienia raz na zawsze?

Niestety nie. Kamień powstaje bowiem w wyniku osadzania się minerałów z wody i innych zanieczyszczeń na danej powierzchni. Możemy go usunąć jednorazowo - wkrótce jednak zacznie powstawać jego nowa warstwa. Istnieją co prawda preparaty, które spowalniają ten proces - niemniej jednak nie rozwiązują problemu kamienia permanentnie.

Pytania i odpowiedzi

Jak często należy stosować preparat, aby kamień nie stanowił problemu?

Nie musimy używać preparatu odkamieniającego bez przerwy, aby poradzić sobie z problemem. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczyścimy narażone na kamień powierzchnie przy użyciu środka. Jeśli zauważymy, że kamień gromadzi się szybciej - proporcjonalnie możemy zwiększyć częstotliwość używania danego środka czyszczącego.

Na jak długo wystarcza jedno opakowanie środka do odkamieniania?

Gdy raz kupimy odkamieniacz, raczej nie będziemy musieli się prędko martwić zakupem nowego. Z racji tego, że nie musimy go używać bardzo często - z powodzeniem powinien nam wystarczyć na co najmniej kilka miesięcy. Niemniej jednak - wszystko zależy od tego, jak duże powierzchnie czyścimy przy jego użyciu i jak często to robimy. Niekiedy zaopatrzyć się w większy zestaw odkamieniaczy, ponieważ nie będziemy musieli co i rusz kupować nowego.

Czy podczas używania preparatu do odkamieniania trzeba się jakoś zabezpieczyć?

Środki do odkamieniania nie są przesadnie toksyczne - warto jednak zachować podstawowe środki ostrożności podczas ich używania. Załóżmy gumowe rękawice, które zabezpieczą nasze dłonie. Warto również zainwestować w maseczki malarskie, aby uchronić swoje drogi oddechowe przed wchłanianiem szkodliwych oparów.

Czy odkamieniacza można używać do zwykłego czyszczenia?

To zależy od rodzaju preparatu. Z reguły jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkamieniacza używać jako tradycyjnego środka czyszczącego. Z powodzeniem możemy wyczyścić nim wszelkie powierzchnie, które pokrywają się z specyfiką środka. Warto się jednak zastanowić, czy aby na pewno jest to opłacalne.

pixel