Środki dezynfekujące

(liczba produktów: 55)
12

W obliczu pandemii środki dezynfekujące stanowią jeden z najbardziej pożądanych produktów. Niejednokrotnie są również wykorzystywane w pracy artystycznej czy w branży kosmetycznej, medycznej lub innej, wymagającej częstej dezynfekcji korzystanych narzędzi. Przed zakupem warto zapoznać się z różnicami, które dzielą dostępne na rynku środki dezynfekujące. Poniższy artykuł przybliży wszystkie aspekty potrzebne do zakupu nowego środka dezynfekującego.

Środki odkażające, a środki dezynfekujące

Podstawową kwestią jest odpowiednie rozróżnianie względnie podobnych do siebie środków. Często odkażanie jest używane zamiennie z dezynfekcją, gdyby jednak bardziej zgłębić temat, mają one zupełnie różne znaczenie.

Odkażanie ma przede wszystkim o wiele słabsze działanie niż dezynfekcja. Celem tego procesu jest wyeliminowanie większości bakterii, nie ma jednak właściwości przeciwwirusowych. Odkażanie całkiem dobrze sprawdza się w przypadku wycierania blatów i lad w branży gastronomicznej.

Dezynfekcja jest natomiast skuteczniejsza, w związku z czym eliminuje nie tylko wszystkie bakterie i zanieczyszczenia, ale również pozbywa się wirusów. Przed pandemią, dezynfekcja była głównie wykorzystywana w branży medycznej, która wymaga ciągłej wymiany używanych narzędzi w kontakcie z pacjentem.

Choć więc te dwa pojęcia są bardzo do siebie podobne, nie powinno się ich używać zamiennie. Warto mieć to na uwadze przy zakupie środków - środek odkażający nie spełni naszych wymagań, jeśli chcemy pozbyć się wirusów i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Środki dezynfekujące na bazie alkoholu

Najliczniejszą grupę stanowią środki do dezynfekcji produkowane na bazie alkoholu. Czysty spirytus zabija bakterie i wirusy w 99,99%, a jego skuteczność jest potwierdzona przez liczne badania. Chyba największą zaletą środków do dezynfekcji na bazie alkoholu to szybki czas działania. W ciągu 30 sekund powierzchnia, która zostanie poddana działaniu staje się oczyszczona i gotowa do ponownego użytku. Dzięki temu nie ma potrzeby, by miejsce często dezynfekowane było zaopatrywane w inne środki czystości czy bieżącą wodę. Jest to z kolei duża oszczędność pieniędzy, które w innym przypadku musiałyby zostać przeznaczone właśnie na dodatkowe środki do czyszczenia.

Środki dezynfekujące na bazie alkoholu są dobrze tolerowane przez skórę, poza pewnymi wyjątkami. Dzięki temu zyskały one na znaczeniu w momencie rozwoju pandemii.

Zawartość alkoholu w środkach do dezynfekcji ma więc swoje plusy, ale warto również poznać inne aspekty tej strony. Przede wszystkim ręce poddawane dezynfekcji powinny być czyste, co zwiększa skuteczność działania preparatu. Ponadto, dłonie muszą być wolne od skaleczeń, ponieważ alkohol może spowodować ostry ból w połączeniu z otwartą raną. Warto również pamiętać o tym, żeby przed dezynfekcją zdąć biżuterię. Inną kwestią jest również przewlekłe wysuszenie rąk. Osoby często korzystające z płynów do dezynfekcji muszą nastawić się na równie częste korzystanie z kremu do rąk. Pomoże on w zachowaniu warstwy ochronnej na skórze i pozbędzie się niekomfortowego uczucia.

Jeśli natomiast chodzi o powierzchnie, należy sprawdzić czy dany materiał może zostać poddany czyszczeniu preparatem z alkoholem. Spirytus może w pewnych przypadkach zniszczyć powierzchnię lub spowodować zmianę koloru na bardziej wyblakły.

Domowe środki dezynfekujące

Domowe środki dezynfekujące to doskonały zamiennik dla sklepowych produktów przede wszystkim dla osób, które cenią sobie działania ekologiczne. Również w dobie pandemii warto zastanowić się nad stworzeniem własnego płynu, ponieważ ich ceny gwałtownie wzrosły. Duży popyt na te produkty sprawia natomiast, że znajduje się ich coraz mniej na sklepowych półkach i w niektórych miastach są ciężko dostępne. Przepisów na domowy środek do dezynfekcji jest mnóstwo, natomiast my przedstawimy Ci te najskuteczniejsze.

Do dezynfekcji rąk dobrze sprawdza się środek na bazie żelu z aloesu. Jest on przyjemny dla skóry i nie powoduje nadmiernego wysuszania rąk. Do samodzielnego stworzenia środka do dezynfekcji wystarczą tak naprawdę trzy składniki: alkohol wysokoprocentowy (najlepszy będzie spirytus), żel aloesowy i olejek eteryczny. Ten ostatni można pominąć, ma on bowiem na celu ukrycie nieprzyjemnego zapachu.

Należy dodać żel aloesowy do spirytusu. Proporcja alkoholu do żelu z aloesu powinna wynosić nie mniej niż 2:1. W przeciwnym razie środek do dezynfekcji nie będzie tak skuteczny. Olejek eteryczny dodajemy wole własnego uznania. Nie wchodzi w interakcje z pozostałymi składnikami, dlatego jest bezpiecznym składnikiem wspomagającym.

Żel aloesowy można kupić w wielu sklepach, również przez internet. Spirytus i olejki eteryczne są ogólnodostępne w praktycznie każdym większym markecie. Dostępność składników potrzebnych do sporządzenia domowego środka dezynfekującego ułatwiają znacznie sprawę. Za niską cenę można nabyć pokaźną ilość płynu, który dodatkowo będzie miał działanie pielęgnujące. Można go również stosować na różnych powierzchniach, jednak ze względu na obecność spirytusu, warto sprawdzić przed użyciem, czy powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu lub czy materiał nie straci na kolorze.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztują środki do dezynfekcji?

Półlitrowy środek do dezynfekcji kosztuje około 20 zł w sklepie stacjonarnym i 15 zł w sklepie internetowym.

Czy środek do dezynfekcji bez alkoholu będzie skuteczny?

Środki do dezynfekcji bez alkoholu muszą składać się z odpowiednich substytutów alkoholu. Tylko wtedy będą one skuteczne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla powierzchni, które mogą zostać zniszczone przez alkohol.

Jaka zawartość alkoholu powinna znajdować się w środku do dezynfekcji?

Środek do dezynfekcji z alkoholem powinien zawierać minimum 70% stężenie etanolu.

Czy da się samemu zrobić środek do dezynfekcji?

Tak. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem jest połączenie odpowiedniej ilości spirytusu i żelu z aloesu. W celu ukrycia drażniącego zapachu alkoholu, może użyć również olejka eterycznego. Niemniej jednak samodzielna produkcja tego typu środków jest dość kłopotliwa i może być przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów, a także działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Dlatego zdecydowanie polecamy zakup gotowych preparatów.

pixel